سرمایه‌گذاری نفتی ایران در هند از مسیر یک استراتژی قدیمی
نفت‌خبر دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ 5 ماه قبل

سرمایه‌گذاری نفتی ایران در هند از مسیر یک استراتژی قدیمی

«چنای پترولیوم» نام پالایشگاهی است که چندی قبل اخبار سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری ایران در آن از رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد که به جزئیات اشاره‌ای دقیق نداشت. سسرمایه‌گذاری ایران در واقع شراکت در طرح توسعه یک پالایشگاه کوچک ۲۰ هزار بشکه‌ای به ۲۰۰ هزار بشکه‌ای است. اما هنوز تا قطعی شدن این سرمایه‌گذاری باید منتظر […]


«چنای پترولیوم» نام پالایشگاهی است که چندی قبل اخبار سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری ایران در آن از رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد که به جزئیات اشاره‌ای دقیق نداشت. سسرمایه‌گذاری ایران در واقع شراکت در طرح توسعه یک پالایشگاه کوچک ۲۰ هزار بشکه‌ای به ۲۰۰ هزار بشکه‌ای است. اما هنوز تا قطعی شدن این سرمایه‌گذاری باید منتظر ماند زیرا نظر سایر سهامداران این پالایشگاه به ویژه در دوران تحریم، برای حضور ایران در این طرح توسعه اهمیت دارد.

با این حال چنانکه این موافقت حاصل شود، حضور ایران در این پالایشگاه به معنای تضمین فروش بخشی از نفت ایران در بلندمدت است. نقطه مثبت دیگر این سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آن هم در شرایط فعلی، می‌تواند هزینه‌کرد مناسب بخشی از پول‌های حاصل از فروش نفت ایران در دوران تحریم به هند باشد. هند یکی از هشت کشور معافیت گرفته از آمریکا برای خرید نفت از ایران و دومین مقصد صادرات نفت خام کشورمان است. اگرچه ایران و هند تلاش دارند کانالی برای انتقال پول نفت در دوران تحریم میان دو کشور ایجاد کنند اما سرمایه‌گذاری در این کشور مسیری است که می‌تواند پول فروش نفت در دوران تحریم را برای ایران تبیدل به ارزش افزوده و در عین حال بستری برای مصرف نفت ایران در بلندمدت ایجاد کند. چنای پترولیوم تا پیش از آغاز تحریم‌ها مشتری نفت خام ایران بوده و در آخرین بار در جولای ۲۰۱۸ به طور متوسط ۳۴ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است.
اما آیا قرار است سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری ایران در چنای پترولیوم از محل فروش نفت نفت به هند در دوران تحریم باشد؟

سهم ۱۵ درصدی ایران در چنای پترولیوم
ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه موسسه مشاوران نفت و گاز FGE در رابطه با اینکه این احتمال وجود دارد که ایران سرمایه‌گذاری در طرح توسعه چنای پترولیوم را از طریق پول فروش نفت به هند در دوران تحریم انجام دهد می‌گوید: این احتمال وجود دارد و دور از ذهن نیست اما از آنجا که ممکن است در صورت انجام این کار چنای پترولیوم به علت برخورد با تحریم‌های مالی آمریکا با پیچیدگی‌هایی مواجه شود، در این صورت باید دید آیا سهامدار اصلی که شرکت ایندین اویل کوپریشن است به همراه دیگر سهام‌داران با این موضوع موافقت خواهند کرد یا نه. اگر آنها موافقت کنند قطعا سرمایه‌گذاری در طرح توسعه این شرکت با پول حاصل از فروش نفت در دوران تحریم ممکن خواهد بود.

اما اگر چنین امکانی برای سرمایه‌گذاری در دوران تحریم وجود دارد، چرا در دور قبلی تحریم‌ها چنین اقدامی از سوی ایران انجام نگرفت؟ ناصری در پاسخ به این سوال می‌گوید: تصمیم برای سرمایه‌گذاری در یک پالایشگاه خارجی تصمیمی یکجانبه نیست که تنها از سمت ایران اتخاذ شود بلکه نظر دیگر سهام‌داران نیز بسیار مهم است. برای مثال در حال حاضر ایران از طریق شرکت نیکو در ۱۵ درصد از سهام چنای پترولیوم مشارکت خواهد داشت و این زمانی اتفاق می‌افتد که سهامداران ۸۵ درصد سهم باقی‌مانده نیز نظر مثبت داشته باشند.

پولی که قرار است از سمت ایران برای کل طرح توسعه چنای پترولیوم سرمایه‌گذاری شود ۴ میلیارد دلار است و نزدیک ۶۰۰ میلیارد دلار از سمت دیگر سرمایه‌گذاران تامین می‌شود بنابراین آنها نیز باید برای حضور سهامداری دیگر که حالا ایران است این آمادگی را داشته باشند.

یک همزمانی به موقع
مدیر بخش خاورمیانه موسسه مشاوران نفت و گاز FGE در ادامه به بیان این نکته می‌پردازد که طرح توسعه چنای پترولیوم مدت‌ها پیش از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام مطرح شده و سرمایه‌گذاری ایران در این طرح نیز بحثی است که از قبل جریان داشته اما به نتیجه رسیدن آن با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران همزمان شده که می‌توان گفت در موقعیت کنونی بیش از پیش به نفع ایران است.
پالایشگاه چنای پترولیوم در حال حاضر یک پالایشگاه کوچک و ساده ۲۰ هزار بشکه‌ای است که قرار است به پالایشگاهی ۲۰۰ هزار بشکه‌ای توسعه پیدا کند و به گفته ناصری طرح‌های پایین‌دست آن نیزهنوز به طور کامل مشخص نشده و در دست مطالعه قرار دارد. طرح مشابهی نیز برای یک پالایشگاه ۲۰۰ هزار بشکه‌ای دیگر در هند در دست است که هر دوی این طرح‌ها هنوز در مرحله مطالعه فنی و اقتصادی قرار دارند و تصمیم نهایی برای تامین مالی آن اتخاذ نشده است.

سوددهی چنای پترولیوم
چنای پترولیوم در دسته پالایشگاه‌های کوچک قرار دارد که به گفته ناصری سوددهی آن در زمان‌های مختلف متفاوت است. در حال حاضر این پالایشگاه مانند دیگر پالایشگاه‌های ساده سوددهی خوبی دارد زیرا نفت کوره در بازار جهانی قیمت بالایی دارد. اما در اغلب موارد این پالایشگاه‌ها که واحدهای ارتقای کیفیت فرآورده ندارند چندان سودده نیستند.
اما سرمایه‌گذاری چهار میلیارد دلاری ایران به توسعه‌ ۱۸۰ هزار بشکه‌ای این پالایشگاه مربوط می‌شود که در دسته سرمایه‌گذاری‌های متوسط به شمار می‌رود. پیش از این و در سال گذشته میلادی شرکت نفت عربستان، شرکت نفت ابوظبی و شرکت ملی نفت هندی تصمیم به شروع پروژه‌ای ۲/۱ میلیون بشکه‌ای در روز گرفتند که پالایشگاهی در غرب هند خواهد بود. این پروژه یک سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد دلاری می‌طلبد که در دسته سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به شمار می‌رود. تعداد این سرمایه‌ها در عربستان، هند و آسیا کم نیست.

یک گام به جلو
«در هر صورت تصمیم ایران برای ورود به این سرمایه‌گذاری تصمیم درستی است و تصمیمی است که اغلب تولیدکنندگان نفت خاورمیانه برای تضمین فروش نفت خود به آن رسیده‌اند. برای نمونه شرکت نفت کویت در ویتنام و عمان سرمایه‌گذاری کرده و هدفش هم ارسال نفت خام کویت به این پالایشگاه‌ها برای تصفیه است. عربستان سعودی نیز برای سرمایه‌گذاری در چین، اندونزی و هند مذاکراتی کرده است. بنابراین تصمیمی که ایران گرفته است تصمیم درستی است و در دوران تحریم نیز می‌تواند به فروش نفت ایران کمک کند.» اینها را ناصری می‌گوید و تاکید می‌کند «اما فراموش نکنیم که بحث تحریم‌ با بحث مالکیت پالایشگاه ارتباطی ندارد. برای مثال اگر ایران مالک صد در صدی یک پالایشگاه در خارج از کشور باشد با این حال کشور مقابل می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آن پالایشگاه دخالت کند.»
مثال بارز نکته‌ای که ناصری به آن اشاره می‌کند؛ شرکت رزنفت روسیه است که با وجود خرید سهم بیش از ۹۰ درصدی شرکت اسار اویل هند، باید برای خرید نفت از قوانین دولت هند تبعیت کند و نمی‌توانست برای خرید نفت ایران در دوران تحریم اقدام کند. بنابراین موضوع سرمایه‌گذاری ایران در شرکت چنای پترولیوم را باید جدای از تحریم‌ها دید زیرا طبق گفته ناصری بیشتر همزمانی بوده است تا تصمیمی در رابطه با تحریم.

ایران اگرچه در ده‌هه‌های گذشته فعالیت خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری نفتی و گازی خارج از کشور داشته و سهم ۵۰ درصدی در «میدان گازی رام» در شمال بریتانیا نیز یادگار به جا مانده از آن دوره است؛ اما در چند دهه گذشته تا به حال به غیر از ورود به سرمایه‌گذاری در چنای پترولیوم فعالیت و تجربه گسترده دیگری در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش پایین دستی و بالادستی نفت و گاز نداشته است. به همین علت مدیر بخش خاورمیانه موسسه مشاوران نفت و گاز FGE این اقدام را یکی از قدم‌های خوب و موثر برای ایران می‌داند. ناصری در ادامه می‌گوید: بحث‌های زیادی برای ورود ایران به اندونزی، برزیل، ونزوئلا، سوریه یا عراق مطرح بوده که هیچکدام به نتیجه نرسیده است. با تمام این تفاسیر سرمایه‌گذاری ایران در هند به عنوان یکی از مصرف‌کنندگان نفت خام ایران

نوشته سرمایه‌گذاری نفتی ایران در هند از مسیر یک استراتژی قدیمی اولین بار در نفت خبر naftkhabar. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی