​ ۶٫۵ میلیارد یورو خورده شده است؟!
میزنفت شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ 2 ماه قبل

​ ۶٫۵ میلیارد یورو خورده شده است؟!

میز نفت | برداشت‌های عجیب و هیجانی از دادگاه متهمان پرونده پتروشیمی همچنان ادامه دارد و اغلب رسانه‌ها حتی به خود زحمتی نداده تا کیفرخواست را به طور دقیق مطالعه کرده و یا کمی درباره این پرونده تحقیق کنند؛ تیترهای زرد و گزارش‌های به اصطلاح افشاگرایانه سعی در القای این دروع دارند که ۶٫۵ میلیارد […]
میز نفت | برداشت‌های عجیب و هیجانی از دادگاه متهمان پرونده پتروشیمی همچنان ادامه دارد و اغلب رسانه‌ها حتی به خود زحمتی نداده تا کیفرخواست را به طور دقیق مطالعه کرده و یا کمی درباره این پرونده تحقیق کنند؛ تیترهای زرد و گزارش‌های به اصطلاح افشاگرایانه سعی در القای این دروع دارند که ۶٫۵ میلیارد یورو از درآمد ارزی کشور به نام دور زدن تحریم‌ها توسط متهمان بالاکشیده شده است.

با چنین دروغی، به دنبال سفید کردن انفعال وزارت نفت در حوزه دور زدن تحریم‌ها هستند و با بولد کردن رقم ۶٫۵ میلیارد یورو، برچسب بزرگترین فساد مالی کشور را انتخاب می‌کنند. این در حالی است که حجم گردش مالی انتقال و جابجایی ارز پتروشیمی‌ها طی‌سال‌های ۸۹ تا ۹۲ که به حجم تخلفات مربوط است ۶٫۵ میلیارد یورو بوده که دو گروه با حضور در این حجم گردش، کمتر از ۶۰ میلیون یورو به جیب زده‌اند و دادگاه برگزار شده، برای روشن کردن فساد رخ داده در این باره است.

به بیان ساده‌تر، خبری از گم شدن یا دزدیده شدن ۶٫۵ میلیارد یورو  نیست بلکه متهمان با بازی ارزی که به راه انداخته بودند، کمتر از ۶۰ میلیون یورو از ۶٫۵ میلیارد یورو را با سندسازی و تاسیس شرکت‌های شخصی به جیب زده‌اند که تعدادی از افراد دخیل در این موضوع در دادگاه پاسخگو هستند و چند نفر دیگر از کشور فرار کرده‌اند. قطعا با برگزاری جلسات دیگر این دادگاه، این مهم مشخص خواهد شد ولی به رسانه‌ها و برخی خبرنگاران توصیه می‌شود برای ارائه گزارش‌های درست و صحیح، اگر اطلاعی درباره این پرونده ندارند حداقل درباره اعداد مطرح شده با صاحب نظران و مسئولان ذیربط مشورت کرده و سپس به انتشار گزارش بپردازند.

قطعا دور زدن تحریم که فضای غیرشفافی را به وجود می‌آورد محل کسب سود کاسبان تحریم است اما باید این نکته را در نظر داشت که فساد ۶٫۵ میلیارد یورویی در بخش پتروشیمی، مرغ پخته را هم به خنده وا می‌دارد.

 درباره این پرونده و فساد رخ داده بیشتر خواهیم نوشت.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی