ایران و ژاپن؛ هاراگیری یا…؟
ایران‌پترونت چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ 3 ماه قبل

ایران و ژاپن؛ هاراگیری یا…؟

حمیدرضا زاهدی – فرانسوی‌ها از حمل سلاح‌های فرانسوی به مقصد عربستان جلوگیری کردند زیرا نمی‌خواستند سلاح‌هایشان در جنگ علیه غیرنظامیان یمنی توسط نظامیان عربستان به کار گرفته شود. این قضیه در کنگره آمریکا هم به گونه‌ای دیگر دنبال می‌شود. کنگره آمریکا در تلاش است تا فروش‌های تسلیحاتی به عربستان را تحت کنترل قانونی بگیرد. استفاده […]


حمیدرضا زاهدی – فرانسوی‌ها از حمل سلاح‌های فرانسوی به مقصد عربستان جلوگیری کردند زیرا نمی‌خواستند سلاح‌هایشان در جنگ علیه غیرنظامیان یمنی توسط نظامیان عربستان به کار گرفته شود.

این قضیه در کنگره آمریکا هم به گونه‌ای دیگر دنبال می‌شود. کنگره آمریکا در تلاش است تا فروش‌های تسلیحاتی به عربستان را تحت کنترل قانونی بگیرد.

استفاده از مجاری دیپلماتیک در اختلافات میان کشورها همواره بهترین راه حل ممکن است. ایران امروز و در این چند روز صحنه حضور جریان‌های دیپلماتیک و فعالیت‌های کسانی بوده است که کوشیده‌اند در جهت حفظ برجام و مباحثی از این دست اقدامات مناسبی را داشته باشند، اما متاسفانه همواره برخی جریان‌ها در این روند دیپلماتیک اخلال می‌کنند زیرا منافعی دارند که در روال عادی نمی‌توانند به آن برسند، جایی که دیپلمات‌ها تصمیم بگیرند خیلی از جریان‌های غیردموکراتیک کنار می‌روند.

در سخنان همه مسئولان کشورهایی که بر سر برجام با ایران مذاکره کرده‌اند یک موضوع تقریبا مشترک است؛ ایران باید رفتار خود را تغییر دهد.

این خیلی نکته جالبی است که کسی که در قبال برجام بدعهدی کرده ایران نبوده است، بلکه آمریکاست که باید رفتار خود را تغییر دهد زیر آمریکا بوده است که یکجانبه از برجام خارج شده است. بنابراین سوای قدرت مالی و سیاسی که آمریکا را به این یکجانبه‌‌گرایی وا می‌دارد باید کشورهایی که با ایران مذاکره می‌کنند این نکته را در نظر داشته باشند که باید با آمریکا درباره یکجانبه‌گرایی‌اش مذاکره کنند و او را وادارند که رفتار منطقی‌تری در قبال برجام در پیش گیرد و آن را صرفا یک برنامه تبلیغاتی قلمداد نکند.

البته واضح است که آنها برای نجات برجام و حل مشکلات و نگرانی‌های خود با ایران چانه می‌زنند، اما این نکته مهم و کلیدی باید در سرفصل هر گفتگویی گنجانده شود که ما با نوعی زیاده‌خواهی روبه‌رو هستیم.

ضعف دیپلماسی ما تا کنون باعث شده است نتوانیم این حقیقت را در گفتگوهای‌مان جا بیندازیم. این ضعف البته هم از ناحیه ماهیت و محتوای دیپلمات‌های ماست و هم از ناحیه جریان‌هایی که در روند دیپلماتیک رفتار ما اخلال می‌کنند.

بی‌اعتقادی برخی به ابزارهای دیپلماتیک باعث شده است حرف حساب‌مان به گوش جهانیان نرود و خواسته یا ناخواسته برای پروژه ایران‌هراسی خوراک فراهم کنیم. در دنیایی که هواپیماهای رادارگریز اف ۳۵ ساخته می‌شود یا سیستم‌های پدافندی اس ۴۰۰ را دارد بحث‌های غیر‌دیپلماتیک محملی ندارد و هر چقدر بر طبل نظامی‌گری کوبیده شود به نفع امریکا و غربی‌هاست که به راحتی جیب کشورهای منطقه را با ایجاد ایران‌هراسی خالی می‌کنند.

قرار نیست آمریکایی‌ها مذاکرات ما را با اروپا و ژاپن زیر پوشش منافع خود بگیرند، اما برخی آگاهانه یا ناخودآگاه به دنبال تقویت وزنه آمریکا هستند. بنابراین با این کلنگ به جان توازن دیپلماتیک افتاده‌ایم.

آنها که به زور دنبال کشاندن نفت ایران به بازار سیاه هستند در حقیقت برای خودشان فعالیت می‌کنند والا همه می‌دانند که اعتماد به بازار سیاه و قاچاق نفت حماقت است.

کسی که در این شرائط روی بازار سیاه تاکید می‌کند، می‌‌داند که مشتری‌های چنین بازارهایی حتی اگر بتوانند نفت را تحویل بگیرند، در پرداخت پول قابل اعتماد نیستند. با این همه همچنان بر فروش نفت در این بازار تاکید هست که نشان می‌دهد دلالان تا چه حد نفوذ دارند و از این راه منافع نفت عرضه شده در بازار سیاه را از آن خود می‌کنند.

به هر ترتیب اکنون زمان آن فرا رسیده است که امور را از کانال درست دیپلماسی پیش ببریم تا بتوانیم درست به نتیجه برسیم. جهانی که در آن سیاست‌مداران قوی تصمیم‌ها را بسازند بسیار بهتر و آرامتر از دنیایی است که دیگران شکل می‌دهند، زیرا گره جنگ را هیچ‌کس به راحتی نمی‌تواند باز کند و این موضوعی است که تاریخ همه جنگهای بشری به ما نشان داده است.

جنگ هیچ‌گاه راه حل نظامی ندارد. در هیچ جنگی نمی‌توان با اتکا به سلاح به نتیجه رسید. حتی در جنگ دوم جهانسوز هنگامی که آمریکایی‌ها از سلاح هسته‌ای برای پایان دادن به جنگ استفاده کردند از پیش فعالیت‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در جریان بود و شوک هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی تنها به تقویت آن آمد…

ع/۲۲

نوشته ایران و ژاپن؛ هاراگیری یا…؟ اولین بار در شبكه خبري نفت و انرژي ايران. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی