چرخش ۴ساله مدیران، چاره رانت‌زدایی نیست
ایران‌پترونت شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ 5 ماه قبل

چرخش ۴ساله مدیران، چاره رانت‌زدایی نیست

یکی از کاربران «ایران‌پترونت» اجرای ابلاغیه «محدودیت چهارساله برای عهده داری یک سمت در وزارت نفت» را مغایر با اصل شایسته‌سالاری عنوان کرد و افزود: راه رانت‌زدایی چرخش ۴ساله مدیران نیست، بلکه دستگاه‌های چندگانه نظارتی باید بر وظایف خود استوارتر باشند. به گزارش ایران‌پترونت، از شما خواسته بودیم به ما بگویید اجرای محدودیت چهارساله در […]


یکی از کاربران «ایران‌پترونت» اجرای ابلاغیه «محدودیت چهارساله برای عهده داری یک سمت در وزارت نفت» را مغایر با اصل شایسته‌سالاری عنوان کرد و افزود: راه رانت‌زدایی چرخش ۴ساله مدیران نیست، بلکه دستگاه‌های چندگانه نظارتی باید بر وظایف خود استوارتر باشند.

به گزارش ایران‌پترونت، از شما خواسته بودیم به ما بگویید اجرای محدودیت چهارساله در بخش‌های مدیریتی وزارت نفت در کدام یک از شرکت‌ها هنوز به طور کامل اجرا نشده است و چه کسانی بیش از چهار سال عهده‌دار یک سمت مدیریتی بوده‌اند؟ همچنین آیا با این محدودیت موافقید یا ایراداتی را به آن وارد می‌دانید. در همین راستا «علی» از کاربران «ایران‌پترونت» برای ما نوشته است:

بخشنامه «محدودیت چهارساله برای عهده‌داری یک سمت در وزارت نفت» که توسط صادرکننده آن هم اجرا نمی‌شود دارای ایراد جدی ماهیتی است. اگر ملاک انتصاب، شایسته‌سالاری باشد طول مدت خدمت بی‌معناست و تا بقای شایستگی بقای انتصاب هم بلااشکال است. اگر هدف ممانعت از رسوب و فساد است دستگاه‌های چندگانه نظارتی باید بر وظایف خود استوارتر باشند.

اینکه مدیری کارامد و سالم را با این چنین توجیهات از محل خدمتش که بعد از ۴ سال بر زیر و بم آن مسلط شده جابجا کنیم نه تنها مانع فساد نیست که به دلیل تغییر مدیریت موجب ناکارامدی و حتی فساد احتمالی زیرمجموعه به‌واسطه ناآشنایی مدیر جدید خواهد شد.

از طرفی وقتی در علوم اولیه مدیریت، طول یک برنامه میان‌مدت را ۵ ساله اعلام می‌کنند، چگونه حداکثر عمر یک مدیر را ۴ سال منظور می‌کنند؟ سال اول که به آشنایی با شرایط و اتمسفر و زیرمجموعه می‌گذرد. سال دوم به آزمون و خطای برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری سپری می‌شود و از سال سوم می‌توان انتظار داشت، برنامه‌ها پیاده و اجرا شوند و سال چهارم در بحبوحه اجرای برنامه‌ها و نزدیک شدن به اهداف و پاسخگویی… ناگهان خداحافظ. مدیر بعدی در میانه اجرای یک برنامه وارد می‌شود و برنامه‌ها اغلب متوقف و آشنایی و هدف‌گذاری و… شروع می‌شود… دور تسلسلی که پایانی بر آن نیست.

بنابراین چاره سپهر مدیریت کشور پایین آوردن سن شناسنامه‌ای و قوانین بی‌مبنا نیست. ذهن‌های فرتوت باید جایگزین شوند . راه بستن رانت، چرخش دستوری ۴ ساله نیست. راه رانت‌زدایی شفافیت است. سرنوشت شکست خوردن پیر و جوان در یک مکانیزم معیوب، محتوم است. آیا این قانون چهارساله نسبتی با شایسته‌گماری دارد؟

به گزارش ایران‌پترونت، مرداد سال ۹۷ وزیر نفت، طی ابلاغیه‌ای، محدودیت چهارساله‌ای را برای عهده‌داری سمت‌های مدیریتی در شرکت‌های تابعه وزارت نفت (چهار شرکت اصلی و همه شرکت‌های دولتی فرعی و تابعه صنعت/وزارت نفت و شرکت‌های متعلق به صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت) صادر کرد.

بیژن زنگنه بهره‌گیری بهتر از ظرفیت‌های مدیریتی در سطوح مختلف، توانمندسازی مدیران با عهده‌داری سمت‌های مدیریتی مکمل یکدیگر و فراهم کردن فرصت‌های رشد و پویایی برای همه کارکنان مستعد را از جمله دلایل صدور این ابلاغیه عنوان کرده و نظارت بر اجرای آن را به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی واگذار کرد.

با گذشت نزدیک به یک سال از صدور این ابلاغیه، اجرای این قانون در اغلب شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت هنوز به طور کامل اجرایی نشده است و در مواردی با مقاومت مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت‌های نفتی برای اعمال تغییرات مواجه است.

ع/۲۲

نوشته چرخش ۴ساله مدیران، چاره رانت‌زدایی نیست اولین بار در شبكه خبري نفت و انرژي ايران. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی