گزارش ایران‌پترونت از برنامه‌های پکن برای جایگزینی زغال‌سنگ/ چین تا ۲۰۲۳ نیمی از رشد مصرف جهانی گاز را به خود اختصاص می‌دهد
ایران‌پترونت چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ 6 ماه قبل

گزارش ایران‌پترونت از برنامه‌های پکن برای جایگزینی زغال‌سنگ/ چین تا ۲۰۲۳ نیمی از رشد مصرف جهانی گاز را به خود اختصاص می‌دهد

چین که در سال ۲۰۱۷ پس از ژاپن دومین واردکننده عمده ال.ان.جی جهان بوده است، پیش‌بینی می شود تا سال ۲۰۲۳، ۵۰ درصد از رشد مصرف جهانی گاز را به خود اختصاص دهد. به گزارش خبرنگار ایران‌پترونت، چین که یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، در نظر دارد تا با اجرای طرح گاز […]


چین که در سال ۲۰۱۷ پس از ژاپن دومین واردکننده عمده ال.ان.جی جهان بوده است، پیش‌بینی می شود تا سال ۲۰۲۳، ۵۰ درصد از رشد مصرف جهانی گاز را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار ایران‌پترونت، چین که یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، در نظر دارد تا با اجرای طرح گاز به جای زغال‌سنگ، برای رفع و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، گام‌های محکمی بردارد.

در همین راستا طرح استفاده از گاز به جای زغال‌سنگ در استان «هنان» که از جمله شهرهای آلوده چین محسوب می‌شود، تا پایان سال جاری در این شهر اجرا خواهد شد.

اجرای این طرح در نیروگاه‌ها و مراکز شهری و خانگی دنبال می‌شود و قانون، مراکز شهری، خانگی و کلیه نیروگاه‌های این شهر را موظف کرده تا گاز را جایگزین مازوت و زغال سنگ کرده و تا پایان سال ۲۰۲۰ هیچ یک از نیروگاه‌های این شهر از سوخت‌های آلاینده استفاده نکنند.

با این حال میزان انتشار کربن و آلایندگی در این کشور بیش از ۱۰ میلیون تن متریک دی‌اکسید‌کربن در سال تخمین زده شده است که سهم چین را از آلایندگی جهان به بیش از ۳۰ درصد رسانده است.

در طول سال‌های گذشته چین برای آنکه بتواند آمار رشد اقتصادی این کشور را بالا ببرد، قوانین نظارتی و بازدارنده زیست‌محیطی کمتری را تبیین کرده است. استفاده از زغال‌سنگ، میزان بهره‌وری منابع انرژی در این کشور را همچنان در سطح پایینی نگه داشته است.

همه این موارد موجب شده تا مسوولان این کشور در سال‌های اخیر برنامه‌هایی را به صورت مقطعی در برخی شهرهای آلوده چین به اجرا بگذارند که از آن جمله می‌توان به طرح ۳ میلیارددلاری ضدآلودگی در شهر پکن به منظور حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق روستایی و کنترل منابع آلاینده و کاهش آلودگی خودروهای جاده‌ای اشاره کرد.

همچنین در استان‌های «شانسی» و «شنسی» که ۲۵ درصد از تولید کل زغال‌سنگ چین را به خود اختصاص می‌دهند (حدود ۹۰۰ میلیون تن در سال)، رعایت استانداردهای ممنوعیت انتشار آلایندگی، از سال ۲۰۱۸ به مدت ۳ سال الزامی و اجرایی شده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، رشد بازار گاز طبیعی جهان در سال ۲۰۲۳ حدود ۴ تریلیون مترمکعب تخمین زده شده است که ۵۰ درصد آن مربوط به چین خواهد بود.

نمودار پیش رو رشد مصرف گاز طبیعی جهان بین سال‌های ۲۰۱۷ و پیش‌بینی تا سال ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد.

بر اساس این نمودار حدود ۸ درصد سرانه افزایش تقاضای گاز طبیعی جهان طی بازه پنج ساله متعلق به چین خواهد بود. به عبارت دیگر ۴۵ درصد از نیاز داخلی چین از واردات گاز تأمین خواهد شد.

نوشته گزارش ایران‌پترونت از برنامه‌های پکن برای جایگزینی زغال‌سنگ/ چین تا ۲۰۲۳ نیمی از رشد مصرف جهانی گاز را به خود اختصاص می‌دهد اولین بار در شبكه خبري نفت و انرژي ايران. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی