هراس بازار نفت از مازاد تولید چه تبعاتی خواهد داشت
نفت‌خبر چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ 5 ماه قبل

هراس بازار نفت از مازاد تولید چه تبعاتی خواهد داشت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، تضعیف اقتصاد جهانی و کند شدن نرخ تقاضا برای نفت در کنار افزایش تولید نفت شل آمریکا باعث شده است تا موضوع مازاد تولید نفت به بحث داغ رسانه‌ها در سال جاری تبدیل شود. استمرار اضافه تولید باعث شد تا اعضای اوپک همچنان در سال آینده […]


به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، تضعیف اقتصاد جهانی و کند شدن نرخ تقاضا برای نفت در کنار افزایش تولید نفت شل آمریکا باعث شده است تا موضوع مازاد تولید نفت به بحث داغ رسانه‌ها در سال جاری تبدیل شود.

استمرار اضافه تولید باعث شد تا اعضای اوپک همچنان در سال آینده نیز به توافق توقف تولید وفادار باشند و حالا نگرانی جدیدی درباره سرمایه‌گذاری در توسعه میادین جدید انرژی نیز به نگرانی‌های قبلی اضافه شده است.

مازاد سرسام آور تولید نفت به همراه کاهش تقاضا باعث شد تا قیمت این کالای مهم در اکثر اوقات سال در افت به سر برد. مازاد تولید حتی باعث چالش‌هایی در افزایش تولید نفت آمریکا شده بود.

تولید نفت آمریکا قرار است در سال‌های آینده با افزایش روبه‌رو باشد اما به نظر می‌رسد که این میزان در اوایل دهه ۲۰۲۰ به اوج خود برسد.

بنا به گزارش‌های موجود، اکثر منابع قابل اکتشاف نفت در آمریکا تا سال ۲۰۲۴ مورد حفاری و استخراج قرار می‌گیرند. اکثر سازمان‌های بین‌المللی نیز از رسیدن به اوج تولید نفت آمریکا در دهه ۲۰۲۰ خبر می‌دهند هر چند آن‌ها به عکس اعتقاد دارند که رسیدن به این نقطه اوج در اواخر دهه ۲۰۲۰ رخ خواهد داد. در همین حال اما بسیاری از سازمان‌ها، تحلیلگران و عمده شرکت‌های نفتی در کشورهای عضو اوپک هشدار داده‌اند که به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش نفت به دلیل افت قیمت از سال ۲۰۱۴ به این سو، ممکن است جهان با عدم توازن میان عرضه و تقاضا برای نفت رو به رو شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اخیراً پیش‌بینی خود از نرخ تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را مورد تجدیدنظر قرار داده است. در پیش‌بینی جدید، نرخ تقاضا ۱۰۰ هزار بشکه در روز افت کرده است.

آژانس همچنین پیش‌بینی کرده است که آمریکا به ادامه رشد تولید خود تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داد و پس از آن این تولید شروع به کاهش می‌کند.

بسیاری از مناطق حاصل‌خیز نفتی در آمریکا نشانه‌هایی از خالی شدن از نفت در اواسط دهه ۲۰۲۰ را آشکار کرده‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی در این زمینه گفته است که این موضوع بیانگر آن است که حفاری‌ها در سال ۲۰۲۵ کمتر از امروز دستاورد خواهند داشت.

در همین حال، اعضای اوپک بر این تصورند که میزان تولید نفت از سوی کشورهای غیراوپکی نیز در اواخر دهه ۲۰۲۰ به اوج خود خواهد رسید. از سوی دیگر میزان مصرف جهانی همچنان افزایش خواهد داشت. چرا که تقاضا برای تولیدات پتروشیمی، حمل و نقل و هوانوردی افزایش پیدا می‌کند. صنعت نفت نیاز دارد تا برای پاسخگویی به این تقاضاها در دهه آینده میزان پروژه‌های تولید نفت خود را تا دو برابر افزایش دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است که سرمایه‌گذاری جهانی در بخش بالادستی نفت به رقم ۵۰۵ میلیارد دلار در سال جاری خواهد رسید و این رقم ۶ درصد بالاتر از آن چیزی است که در سال ۲۰۱۸ به این موضوع اختصاص داده‌شده بود. اما این رقم هنوز کمتر از آن چیزی است که در سال ۲۰۱۴ مصرف‌شده بود.

به این ترتیب مشخص است که مازاد تولید نفت در سال‌های اخیر، هراسی را ایجاد کرده که می‌تواند تولید نفت در دهه بعدی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. این موضوع با توجه به افزایش نیاز به نفت در سال‌های آینده نه‌تنها می‌تواند فزونی کنونی تولید نفت بر تقاضا را برعکس کند بلکه احتمالاً جهان با نوعی بحران نفتی در آینده روبه‌رو خواهد شد.

نوشته هراس بازار نفت از مازاد تولید چه تبعاتی خواهد داشت اولین بار در نفت خبر naftkhabar. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی