نفت در روزنامه‌های امروز/هر ثانیه ۶۶ بشکه نفت کمتر!
نفت‌خبر دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ 3 ماه قبل

نفت در روزنامه‌های امروز/هر ثانیه ۶۶ بشکه نفت کمتر!

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، “اعتماد” در گزارشی با تیتر “پس لرزه‌هاي انفجار آرامكو در بازار نفت” نوشت: پس از حمله به نفتكش‌هاي مستقر در تنگه هرمز اين‌بار پهپادهاي بدون سرنشين حوثي‌هاي يمن، قلب توليد و صادرات نفت عربستان، تاسيسات پالايش آرامكو در بقيق را […]


به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، “اعتماد” در گزارشی با تیتر “پس لرزه‌هاي انفجار آرامكو در بازار نفت” نوشت: پس از حمله به نفتكش‌هاي مستقر در تنگه هرمز اين‌بار پهپادهاي بدون سرنشين حوثي‌هاي يمن، قلب توليد و صادرات نفت عربستان، تاسيسات پالايش آرامكو در بقيق را مورد حمله قرار دادند تا حدود ۵ درصد از كل صادرات نفت جهان متوقف شود. پس از اين حمله حدود ۵٫۷ ميليون بشكه نفت از توليد تاسيسات نفتي بقيق كاهش يافت، به بيان ديگر در هر ثانيه ۶۶ بشكه نفت از بازار جهاني كم مي‌شود. تاثير اين حمله بر قيمت‌هاي نفت امروز و با باز شدن بازار معاملات نفتي مشخص مي‌شود. چنان‌كه برخي پيش‌بيني‌ها حاكي از اين است كه قيمت هر بشكه نفت، ۵‌ تا ۱۰ دلار نيز افزايش خواهد يافت. حمله به آرامكو علاوه بر تحت تاثير قرار دادن قيمت‌ها، منجر به كاهش شاخص بورس عربستان نيز شد. شاخص بورس در روز يكشنبه به ميزان ۲٫۳درصد كم شد. هر چند اين حمله‌ها بر برنامه‌ريزي عربستان براي ورود آرامكو به بورس تغييري ايجاد نمي‌كند‌، اما بر ارزش سهام آن تاثيراتي مي‌گذارد. تحليلگران نفتي معتقدند با ادامه‌دار شدن بحران حمله به نفتكش‌ها و تاسيسات نفتي كشورهاي توليدكننده، در كوتاه‌مدت قيمت‌هاي بالاتر از هشتاد دلار با وجود آزادسازي ذخاير نفتي ساير كشورها دور از ذهن نيست چرا كه بازار براي به تعادل رسيدن نياز به زمان دارد و بعيد است در كوتاه‌مدت جاي خالي ۵٫۷ ميليون بشكه پر شود.

“هراس از بحران نفت” عنوان گزارش “ابتکار” در این زمینه است. ابتکار نوشته: در حالی که تحلیلگران اعلام کرده‌اند که حملات انصارالله ریسک خرید سهام شرکت نفتی آرامکو را افزایش داده است، برخی از ناظران معتقدند که توقف تولید روزانه بیش از ۵٫۷ میلیون بشکه نفت در عربستان در ظرفیت پالایش نفت تاثیر قابل ملاحظه‌ای گذاشته و اگرچه آرامکو اعلام کرده که مطمئن است می‌تواند به سرعت روند تولید را احیا کند اما اگر موفق نشود، جهان ممکن است با کمبود عرضه نفت مواجه شده و در نتیجه قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کنند.پ در همین راستا آمریکا اعلام کرده که آماده است تا از ذخایر استراتژیک خود جهت جبران کمبود نفت در بازارهای جهانی استفاده کند، اما در مقابل تحلیلگران بازارهای جهانی نفت بعد از حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در شرق عربستان، در‌مورد توان ریاض برای تامین نفت مورد نیاز جهانی ابراز تردید کردند. «سندی فیلدن» کارشناس مرکز تحلیلی «مورنینگ استار» (Morningstar) با اشاره به ادعای وزیر انرژی عربستان که گفته «شرکت آرامکو کاهش تولید نفت خود به مشتریانش را از طریق مخازن ذخیره شده، جبران خواهد کرد» این سوال را مطرح می‌کند که «این شرکت چقدر نفت ذخیره دارد و تا کی می‌تواند نیاز بازارهای جهانی به نفت را تامین کند؟» به گفته وی یکی از راه‌های جبران کمبود نفت جهانی این است که تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا برداشته شود. هر‌چه باشد ایران اخیرا به خاطر این تحریم‌ها میزان زیادی نفت در دست دارد.

“نفت پس از انفجار ارامکو” هم گزارش “دنیای اقتصاد” در این زمینه است که تیتر یک این روزنامه شده است. در این گزارش آمده است: حملات پهپادی نیروهای یمنی به تاسیسات غول نفتی عربستان، آرامکو، به خروج ۷/ ۵ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه عربستان منجر شده است؛ یعنی چیزی بیش از نیمی از تولیدات نفتی سعودی‌ها و ۶ درصد عرضه کل نفت دنیا. این اتفاق مجددا برآوردها از آینده نفت را در صدر اخبار جهان قرار داد. در کنار اثر این رویداد بر عرضه نفت؛ نگرانی از ریسک‌های ژئوپلیتیک نیز به بازار جهانی بازگشت. این دو مساله بازار پیش‌بینی‌ها را داغ‌تر از همیشه کرد. عموم گروه‌های تحلیلی اثر انفجار در آرامکو را افزایشی دانسته که دامنه رشد آن به میزان خسارت‌ها و مدت زمان لازم برای بازیابی و تعمیر تاسیسات آسیب‌دیده وابسته است. در حداقل برآوردها افزایش سه دلاری بهای طلای سیاه در کوتاه‌مدت پیش‌بینی شده است، اما در صورت جدی اعلام شدن خسارات وارده، برخی تحلیلگران نفت ۱۰۰ دلاری را نیز دور از انتظار نمی‌دانند. با این حال، عربستان اعلام کرده با استفاده از نفت ذخیره شده در انبارهای خود نیاز مشتریان را تامین خواهد کرد. آمریکا نیز برای رهاسازی ذخایر استراتژیک نفتی خود اعلام آمادگی کرده البته هر دو راهکار با موانعی مواجه است. افزایش تولید نفت دیگر اعضای اوپک و کاهش تحریم‌ها علیه ایران از دیگر جایگزین‌های احتمالی نفت سعودی‌ها عنوان می‌شود.

نوشته نفت در روزنامه‌های امروز/هر ثانیه ۶۶ بشکه نفت کمتر! اولین بار در نفت خبر naftkhabar. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی