خصوصی‌سازی پتروشیمی اتفاق مبارکی بود/ نقش ما در رگولاتوری، هدایتی، حمایتی و نظارتی است
نفت‌خبر دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ 2 ماه قبل

خصوصی‌سازی پتروشیمی اتفاق مبارکی بود/ نقش ما در رگولاتوری، هدایتی، حمایتی و نظارتی است

پرسش “نفت خبر” از معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، درباره رگولاتوری بود. موضوعی که از زمان واگذاری صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی، همواره مورد توجه صاحبنظران و همچنین مدیران قبلی ان پی سی قرار داشت. نقطه اشتراک در میان اغلب این نظرات، تاکید بر صحیح بودن اصل خصوصی سازی و انتقاد از نوع خصوصی […]


پرسش “نفت خبر” از معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، درباره رگولاتوری بود. موضوعی که از زمان واگذاری صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی، همواره مورد توجه صاحبنظران و همچنین مدیران قبلی ان پی سی قرار داشت. نقطه اشتراک در میان اغلب این نظرات، تاکید بر صحیح بودن اصل خصوصی سازی و انتقاد از نوع خصوصی سازی بود که “خصوصی سازی” را به “واگذاری” تقلیل داده و برند ان پی سی را تضعیف کرده بود. این موضوعی بود که از مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پرسیدیم که در یک سال اخیر و پس از آنکه از شرکت اویک به ان پی سی آمده کمتر در این باره سخن گفته است. اما او اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی را به کل، اتفاقی “مبارک و میمون” توصیف کرد که موجب خروج شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تولید شد. مهندس محمدی گفت: وظیفه ما در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تهیه نقشه توسعه پتروشیمی است و مجری توسعه نیستیم. هرچقدر از وظایف اجرایی ما کم شود، بهتر است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: وظیفه ما تهیه نقشه جامع برای توسعه متوازن و پایدار در صنعت پتروشیمی است. من رگولاتوری را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به جز تهیه نقشه راه برای توسعه صنعت، در سه عنصر خلاصه می کنم که نقش های هدایتی، حمایتی و نظارتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. در واقع هدایت صنعت به سمت مقاصد عالی، نظارت کلان بر امور و حمایت از صنایع و امروز رگولاتوری برای ما در این سه مفهموم خلاصه می شود.

بهزاد محمدی که در این نشست خبری اصرار داشت با آمار و ارقام سخن بگوید درباره شرایط فعلی صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی ۳۳ میلیون تن خوراک از پالایشگاه های نفت و گاز و واحدهای ان جی ال دریافت می‌کند که معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت است. مجموع ارزش محصولات پتروشیمی هم اکنون سالانه ۱۷ میلیارد دلار است. ۱۰۸ هزار نفر به طور مستقیم در مجمتع ها و طرح ها اشتغال دارند که در سال ۱۴۰۰ اشتغال‌زایی صنعت به ۱۲۳ هزار نفر می‌رسد. ۴۴ نوع محصول شیمیایی با گرید های مختلف تولید می‌شود. در کل حدود ۳۵۰ نوع محصول در صنعت پتروشیمی تولید می شود.از ۴۰ گروه کاتالیستی ۱۶ گروه تا به حال بومی شده و ۹ گروه در حال بومی‌سازی و تجاری‌سازی است و تا سال ۱۴۰۰، ۲۵ گروه بومی‌سازی می‌شوند.

او درباره برنامه های آینده هم، چنین گفت: تا سال ۱۴۰۰، ۲۷ طرح به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت تولید سالانه صنعت پتروشیمی تا به ۱۰۰ میلیون تن و به ارزش ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد. امسال طرح متانول کاوه، الفین ایلام و بوشهر به بهره‌برداری می‌رسد و تا سال ۱۴۰۰، ۵۶ مجتمع به ۸۳ مجتمع می‌رسد. ۲۶ پروژه هم از سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسند که ظرفیت صنعت را به ۱۳۳ میلیون تن و درامد صنعت پتروشیمی را در سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار افزایش می‌دهد. حجم سرمایه‌گذاری طرح‌هایی که در جهش دوم صنعت پتروشیمی اجرا می‌شوند ۱۷ میلیارد دلار و طرح‌های اجرایی در جهش سوم ۲۳ میلیارد دلار است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست هم گفت: ۵۷۰ شرکت داخلی، ۳۵ شرکت خارجی و ۱۲ هیئت خارجی در سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست شرکت کرده‌اند. در نمایشگاه ایران پلاست شرکت‌های استارتاپ و دانش‌بنیان حضور فعالی دارند. همایش اکو پلاس هم با تدبیر وزیر محترم نفت در حاشیه این نمایشگاه با حضور وزرای انرژی ۱۱ کشور از کشورهای آسیای میانه و همسایه برگزار می‌شود.

نوشته خصوصی‌سازی پتروشیمی اتفاق مبارکی بود/ نقش ما در رگولاتوری، هدایتی، حمایتی و نظارتی است اولین بار در نفت خبر naftkhabar. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی