تاسیس نهاد رگولاتوری صنعت گاز عامل پیوند بخش خصوصی و دولتی
ایران‌پترونت چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ 5 ماه قبل

تاسیس نهاد رگولاتوری صنعت گاز عامل پیوند بخش خصوصی و دولتی

تاسیس نهاد رگولاتوری وتنظیم گر طی یک پیشنهاد تدوین شده می تواند موضوع بازنگری در ساختار حوزه صنعت گاز تاثیرات مثبتی ایجاد کند و بخش خصوصی و دولتی را در یک ارتباط صحیح قرار دهد. به گزارش ایران پترونت حسن منتطر تربتی معاون وزیر نفت در امور گاز در دومین روز از برگزاری پنجمین کنگره […]


تاسیس نهاد رگولاتوری وتنظیم گر طی یک پیشنهاد تدوین شده می تواند موضوع بازنگری در ساختار حوزه صنعت گاز تاثیرات مثبتی ایجاد کند و بخش خصوصی و دولتی را در یک ارتباط صحیح قرار دهد.

به گزارش ایران پترونت حسن منتطر تربتی معاون وزیر نفت در امور گاز در دومین روز از برگزاری پنجمین کنگره راهبری و نمایشگاه نفت و نیرو با مطرح کردن موضوع تاسیس نهاد رگولاتوری در صنعت گاز با بیان این که  هم اینک در بخش مصرف نیز با حالت خرده فروشی‌ روبرو هستیم که گاز را به مشتریان داخلی و خارجی می رسانند گفت:موضوع شبکه انتقال و زیرساخت‌های آن به هیچ وجه نخواهد توانست از سلطه انحصار خارج شود .

تربتی افزود: در آینده چنانچه بخواهیم این مدل را پیاده کنیم، موصوع انتقال انحصاری است و یک رگولاتور صنعت گاز رابطه بین تولید، انتقال و توزیع را تنظیم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما نباید در ابتدا به سراغ خصوصی سازی برویم، تاکید کرد: باید فرایند طی شود و سپس به سراغ خصوصی‌سازی برویم  و در این میان چنانچه نهاد تنطیم و مقررات به موقع ایجاد نشود، مشکل ساز است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: وظایف رگولاتوری هم حمایت از مصرف کننده و هم سرمایه‌گذار است که از راه حذف رانت، حمایت از عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد کافی منصفانه بین تولیدکننده و مصرف‌کننده این کار را انجام خواهد داد.

وی افزود: شورای رقابت در ایران در زمینه‌هایی که مصداق انحصار بوده و نیازمند نهاد رگولاتوری است باید اقدام کند و بودجه این نهاد نیز از عوارص دریافتی در زنجیره تامین می‌شود و به دولت وابسته نیست.

به گفته تربتی، امروز با توجه به انحصار درتولید، توزیع و انتقال گاز چندان ضرورتی احساس نمی‌شود، اما بخش خصوصی مقداری از گازهای همراه را خریداری کرده و از اینجا به بعد ضابطه‌ای وجود ندارد تا بخش خصوصی بتواند گاز را به شرکت ملی گاز تحویل دهد.

تربتی تاکید کرد: این موضوع تا حدودی بازار را رقابتی کرده بطوریکه ضرورت آن در عملیات جاری نیز احساس می شود و بی شک لازم است نهاد تنظیم گر تاسیس شود و با رایزنی هایی که با شورای رقابت به عمل می آید تدوین پیش نویس آن نیز اجرایی شود.

س/۴۱

نوشته تاسیس نهاد رگولاتوری صنعت گاز عامل پیوند بخش خصوصی و دولتی اولین بار در شبكه خبري نفت و انرژي ايران. پدیدار شد.ادامه خبر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام نفت خوان ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

اخبار استخدامی